Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Cine suntem?...

In jos 
AutorMesaj
Miulescu Ioana Bianca

Data de înscriere : 25/05/2008
Varsta : 30

MesajSubiect: Cine suntem?...   Vin Aug 26, 2011 10:41 pm

Cine suntem?...Se mai întreabă oare cineva...Azi,când fiecare lasă impresia că e cât mai sus pe o scară a evoluției, să fie oare chiar așa de simplu.Sau să fie chiar așa de banal încât să nu mai fie necesar să ne întrebăm cine suntem?...Omul modern care în modernitatea și în evoluția lui se consideră a fi cineva, e consumat de lucruri tot mai multe și tot mai inutile, lucruri pentru care își iroseste toată energia și tot spiritul .Și revenind la întrebarea cine suntem?...suntem sau nu copiii mileniului trei și ne aflam oare pe scara evoluției pe primul loc?...
Și continuând pe aceeași notă a dezamăgirii evidente, aș pune întrebarea dacă la un moment dat cineva sau de ce nu chiar ceva are să ne trezească la realitate?...Da, mă refer la veșnicul sentiment dezolant, care oricât încerc să-mi ascund capul într-un așa zis nisip, în cotidian, nu încetează din a mă deține atât de mult sufletește.Deci cine ne mai poate salva?...Vreau să vă vorbesc despre o stare care a ajuns să existe pretutindeni, să fie efectiv un element din aerul românesc.Când întrebările acestui secol ar trebui să fie atât de progresive, atât de mult avansate în gândire și în știință, noi în România ne mai întrebam oare ceva?...În afara de ce am mai putea face să mâncam mai bine, să dormim mai bine în case tot mai mari și să ne îmbrăcam mai bine?...și desi ne chinuim și chinuim pe toată lumea cu lucruri barbare, nu vrem sau mai bine nu îndrăznim să ne întrebăm nici de ce am ajuns aici și nici cum să reparam lucrurile.Poporul așteaptă însă ca soluția să-i pice din cer...Între timp mințile oamenilor se ofilesc tactic, puțin câte puțin iar copii copiilor noștrii vor vegeta pe urma moștenirii așteptării noastre.
De altfel de ce să mai punem întrebări...de ce să mai afirmăm ceva...de ce să mai rostim cuvinte când putem maneliza totul într-un mod ca să nu supere, să nu deranjeze și să nu ne dea dureri de cap!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Cine suntem?...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: