Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

CINE EȘTI,ȘTII?

In jos 
AutorMesaj
maria

Data de înscriere : 07/05/2009

MesajSubiect: CINE EȘTI,ȘTII?   Joi Mai 07, 2009 3:54 pm

CINE EȘTI, ȘTII ?
07-05-2009.

Am învățat pentru a te ridica trebuie să fii jos sau să cazi.
Am învățat că dacă urăști ceva sau pe cineva cu siguranță la-i iubit cândva.
Când ai de spus ceva asigură-te că ce vrei să spui are cine să asculte.
Trebuie să învățăm să ne acceptăm până nu este prea târziu să acceptăm ce am pierdut.
Asumă-ți greșeala și regretă pentru ea ,că așa ai să înveți să nu mai greșești.
Uneori diferența de vârstă nu aduce comunicarea la același nivel decât dacă interlocutorul este un actor sau o persoană inteligentă.
Nu renunța să spui ce gândești că este posibil să ascunzi o idee genială și care poate salva vieți.
Vorba dulce,cuvintele cu rezonanță fină face ca întreaga frază să se întipărească în sufletul celui care o ascultă și astfel învățăturile tale merg mai departe.
Uneori problemele tale nu pot fi și ale altora,dar e posibil ca ale altora să fie și ale tale.
Despicarea firului în patru este o artă și reușește cine are răbdare până la capăt.
Drumul cu denivelări și serpentine te face învingător,și dovedește inteligența ta dacă la sfârșitul traseului ajungi odihnit.
Nu reușești nimic în viață dacă te lași copleșit de încercări și devii un milog iar ce primești din milă este meritul și efortul altora.
Dacă nu-ți accepți greșelile ele pot ucide vieți.
Nedreptate altora te hrănește pe mai departe și te menține în luptă cu ea.
Facultatea vieții, este o facultate valoroasă, dacă reușești să o și absolvi cinstit.
Nu este o rușine dacă ești părinte,șef și recunoști că ai greșit, față de copilul tău sau subalternul tău,că astfel ești apreciat și iubit.
Omule învață să apreciezi orice ființă la orice vârstă că te poate ajuta într-o problemă la care tu nu-i găsești soluții salvatoare.

Comparați-vă cu o floare și vedeți ce a-ți putea fii, parfumul ei reușește să bucure pe cineva?

Observați ,copacul din orice zonă este aproape totul în viață aer, hrană,căldură,frumos,parfum, masă,scaun,ușa vieții noastre eroul care nu te judecă niciodată că-l distrugi ce părere ai de el?

Înlocuiți-vă cu un animal și observați ce vi s-ar potrivi,oare vă iubește cineva?

Ce pasăre a-ți vrea să fiți înlocuiți-vă ființa umană cu ea așa puteți atinge înălțimile să priviți totul de sus apoi întrebați-vă oare îmi este bine?

Transformați-vă imaginar într-o picătură de apă să observați dacă aveți valoare!

Ar fi frumos și mai liniștit universul dacă am aprecia ce ne oferă?

Da-ți importanță la tot ce vă înconjoară că nu am apărut de nici unde ele sunt pentru noi.
Descoperiți-vă frumosul să-l împărtășiți și altora care nu la-u descoperit sau nu vor să –l descopere.
Iubiți-vă cât existați că în viața de dincolo nu știe nimeni cum este.
Plângeți dacă asta simțiți că vă eliberați sufletul de răutățile acumulate în timp.
Râde-ți dacă simțiți bucurie că asta vă ține în viață mult timp frumoși dar și curați la suflet și trup.
Învățați și pe alții dacă aveți ce învăța.
Oferiți iubire și de undeva o să primiți.
Nu distrugeți dacă nu a-ți clădit.
Arătați și altora bucuria dacă știți cum este.
Împărtășiți și altora tratamentul care vindecă durerea iar la sfârșit vedeți ce sunteți.
Lumină sau întuneric.
Închei aceste cuvinte cu o poveste reală.

SOARELE SAU LUNA.

Bunica a două surori spunea cândva când erau ele mici .
MAMĂ ce păcat de voi că una este soarele și cealaltă este luna, iar fetițele au întrebat-o pe bunică care este luna și care este soarele și bunica a răspuns că vor vedea ele când vor crește mari.
Anii au trecut fetele au crescut și una din surori a spus către cealaltă,dacă își aduce aminte de ce spunea bunica de soare și lună,iar cealaltă i-a răspuns și ce-i cu asta?
Păi eu cred că tu ești soarele și eu sunt luna a spus,una din surori iar cealaltă i-a răspuns că încă nu știe răspunsul corect.Timpul a trecut și cele două nu sau mai văzut,nu-și vorbesc,ore de ce?Răspundeți voi că eu am un răspuns și vreau să văd dacă și voi știți de ce???Așa este nu au dat importanță la ce poate să ofere viața și câtă frumusețe este în jurul nostru fără să dăm bani,dar ca să avem mereu ceva frumos trebuie să învățăm să ne menținem frumoși și să iubim ce ne oferă creația divină.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

CINE EȘTI,ȘTII?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: