Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Intr-un gand...

In jos 
AutorMesaj
Miulescu Ioana Bianca

Data de înscriere : 25/05/2008
Varsta : 30

MesajSubiect: Intr-un gand...   Lun Feb 23, 2009 3:46 am

O stea ramasa mereu in acelasi loc poarta azi un nume ales de mine.Ii spun Eminescu unui luceafar de seara pentru ca mereu ma surprind cautandu-l deasupra casei mele,privind la el si visand.Intotdeauna pare sa fie singurul care ma aude,pe mine in gandurile mele...
Ce apusuri traim amandoi...tu stea si eu, mic om!Tu mare veghand totul,eu mirandu-ma la tot...
Fiecare zi imi aduce seara iar seara un diferit apus.Norii zboara,ii vad asa aproape.Le simt viteza, adiere umeda de vant.Imi intind mana sa zboare si ea o clipa dusa de ei.Culorile ma imbata intr-o feerie si un dor de-a fi o culoare...acel purpuriu ca o fasie,acel gri argintiu ce impinge un nor...acel fulger de rosu,o caramida arsa,albul prafuit din coasta altui nor...
Ma disturba stea,din a-ti vorbi, un glas ratacit ca de trecator.Din locul meu mai am doar un pas...sa-l pasesc deodata?Sa stau spune vocea!...si iata ca stau.Voi sta mereu in acelasi loc,vom vorbi noi doi.Doar seara va stii convorbirea toata.Sperantele mele si tot ce ravnesc,tot ce-mi e aproape si tot ce strivesc.Tu stea,de-ai raspunde...cum m-ai sfatui?...Azi asculti gandirea cum mi se invarte,cum se face bulgar,cum fricos se-ntinde intr-un singur gand...cel mai mare dor!Tu,stea...ce asculti?!Asculti fara perdea!Nu ma pot ascunde din privirea ta.Si tu,singur Eminescu!Poti sa privesti pana la mine fara sa clintesti.Ce mare si cat de cald esti!Fata-mi e batuta de frig iar ochii-mi sunt mai calzi ca niciodata.Nu pot sa gandesc nimic...o pana s-a strecurat in fiinta-mi toata.O lacrima imi strapunge pleopa,urmata de o alta si alta...nu simt durere iar ce simt e prins intr-un larg suspin...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Intr-un gand...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: