Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Azi,Bega si Noapte Buna!

In jos 
AutorMesaj
Miulescu Ioana Bianca

Data de înscriere : 25/05/2008
Varsta : 30

MesajSubiect: Azi,Bega si Noapte Buna!   Joi Ian 08, 2009 3:13 am

Ma intind spre o noua zi strain,foarte strain de mine.Privesc prin geam pana la balustrada balconului si am dorinta de-a-mi impaturii mana de metalul rece,racoritor.Am intr-adevar o dorinta de-a face un pas spre aceasta zi.Sa ies si sa ma ratacesc in parcuri,pe aleile ce infatiseaza atat de bine Bega.
  Fara sa stiu stau pe un scaun intr-un trolebuz si privesc fasia de zapada ce cuprinde iarba parcului.Pe masura ce trolebuzul merge eu ma scufund de pe acel pod abia trecut in adancul inghetat de peste Bega.Din scaun imi arcuiesc privirea in jos si apoi o intorc ca dupa un iubit pierdut.Las in urma un suspin.As vrea ca trolebuzul sa se fi oprit sau sa ma fi aruncat din el.Ce gand nebun dar frumos.Traficul sa faca loc doritorilor de contemplatie,visatorilor si artistilor de tacere...
   Pe strada urmaresc liniile ce au strapuns asfaltul...joc de copil.Acel barbat m-a privit in ochi doar o clipa si m-a lasat sa gandesc cat s-a depravat lumea.M-am strambat indoindu-mi coltul gurii si am ras in mine cu sarcasm.Din urma frigul m-a cuprins si mainile s-au invinetit,scot o manusa si o aplic rapid incercand sa grabesc procesul de-a o imbraca pe cealalta.Grabesc pasii si ma fura caldura unui magazin de paine si fursecuri.Sa indraznesc sa intru dar azi nu am bani deajuns.
   In pat,acoperita cu doua plapume mi s-a facut lene sa cobor sa-mi iau ceaiul...intind mana si gangur mult prea lung si ascutit si primesc ceaiul,mi se aranjeaza perna la spate si sorb fara piedica cu o sete adanca.Incep a povesti ca am trecut azi pe langa Bega si era acoperita de o gheata groasa si ca mi-a fost frig incat degetele nu mi le mai simteam iar nasul imi era intepenit caci cu fiecare respiratie duceam un greu razboi de a supravietui...
     A fost o zi lunga si sper sa visez pe masura.Noapte buna!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Azi,Bega si Noapte Buna!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: