Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Traim in Romania

In jos 
AutorMesaj
Daniel Lacatus

Data de înscriere : 07/03/2008

MesajSubiect: Traim in Romania   Sam Mar 08, 2008 4:36 pm

Ce e poezia ? niște cuvinte banale într-un text ar spune unii, alții o consideră o artă, pentru unii e doar un hobby, pentru foarte mulți poezia e o carte de identitate. Mult prea puțin înțeleasă, poezia e umilită, înjosită și într-o veșnică tranziție.
Sunt un muritor în evoluția lui prin meandrele civilizației, vă întrebați probabil care civilizație ? văzând atrocitățile multor compatrioți ai mei.
Nu sunt un vânător de premii, prefer să mor modest fără vreun palmares de invidiat. Am scris multor oameni importanți de cultură despre starea acută și gravă în care se află cultura astăzi (ați mai auzit astea bănuiesc), niciun răspuns. Ministerul Culturii tace, Uniunea Scriitorilor tace, DJCP tace.
Foarte mulți dintre elevii eminenți ajung studenți în străinătate, asta datorită în primul rând accesului la cultură și învățământului de calitate, partea proastă e aceea că nu se mai întorc, preferând să se stabilească acolo, toate datorate situației dezatruoase în care se află cultura în România, dar și datorită învățământului de proastă calitate de la noi, studenți ce termină anul cu banul, profesori excitați de studente, etc
Dar să citez din clasici în viață "Trăim în România și asta ne ocupă tot timpul" Mircea Badea
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
amika

Data de înscriere : 21/03/2008

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   Vin Mar 21, 2008 1:33 pm

La tot ce ati relatat aici nu pot decat sa va confirm dezinteresul unora fata de cultura in general !

Traim in Romania !

Ignoranță

Hrănit în altă viață
fără hotar,
cuvântul steril
insistă-n ignoranță !
Scuturați haina strâmtă
a cuvântului
și cioburile mute
din ridurile gândului,
ne mor uitările
în miez de suflet,
spălați amintirile
de preaplin amar,
cu accente rebele
ce se sting temporar.
Rugină de sensuri
primenim volubil,
cuvânt decapitat
într-un surâs
irepresibil.
Amânată de ieri
așteaptă clipa lent
într-un desen absent,
ce-a spart în două
lacrima mister
cu îngeri nemișcați
ferestre către cer,
mai nefericiți
decât pietrele
privim orizontul înroșit,
de un ochi de sticlă
obosit!

23-octombrie-2007
Sus In jos
Daniel Lacatus

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   Lun Mar 24, 2008 11:31 am

Da, e poezie, poezie foarte bună. Ai exprimat în versuri ceea ce simt mulți dintre cei cărora chiar le pasă de această stare de anemie în care se află cultura. Oameni de valoare sunt cu siguranță în România, sunt și foarte multe persoane talentate în diferite domenii, din păcate, dezinteresul autorităților îi descurajează să-și urmeze țelul.
Sus In jos
amika

Data de înscriere : 21/03/2008

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   Lun Mar 24, 2008 8:40 pm

Vă mulțumesc pentru apreciere domnule Daniel Lăcătuș !

Totuși va trebui să facem ceva ?!!!

Să mișcăm prin forța scrisului și nu numai, diferite pârghii, poate așa ne facem auziți !

Cu o deosebită considerație

amika
Sus In jos
Daniel Lacatus

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   Mier Apr 02, 2008 9:55 am

Categoric ceva trebuie făcut. Am scris zeci de scrisori Ministerului Culturii și direcțiilor subordonate acestuia, dar....tăcere.
Da, numai "prin forța scrisulu" puteam face ceva. Uneori dezinteresul autorităților ne descurajează să mai continuăm. Nu trebuie renunțat! Avem confrați Români umiliți în țara lor, România, iar peste hotare aduc cinste acestui popor, cei de la cultură au tupeul jegos să se laude cu performanțele acestora, deși nu i-au sprijinit în niciun fel.
Sus In jos
Stupid Devil

Data de înscriere : 11/11/2008
Varsta : 44
Localizare : constanta

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   Vin Noi 14, 2008 1:03 am

Rolul unei opere de arta,oricare ar fi ea,este sa ridice consumatorul la inaltimea ei(nu vb aici de acele 'opere' care se afla sub nivelul consumatorului tocmai pentru ai face acomodarea mai usoara)nu sa stea cocotata sus in pod si de acolo sa spuna:"vai ce jos sunteti !".Asa ca,dragi potentiali oameni de cultura,vina este a voastra.Este adevarat ca in trecut sarcina era mult mai usoara pentru ca dispuneati de un ajutor nepretuit:snobismul.Foarte multi oameni consumau cultura la inceput cam cu noduri ca mai tarziu sa ajunga sa ii simta gustul cu adevarat(cazul meu cu muzica simfonica pe care mi-o baga maica-mea pe gat).Dar astazi minunata noastra democratie a asezat mediocritatea in scaunul regal,consumatorul prost dar multi consuma numai ce le cade bine la stomac,asa ca sarcina voastra e cu atat mai grea..
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Traim in Romania   

Sus In jos

Traim in Romania
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: