Oglinda Literara

Acest forum poate fi accesat de catre toata lumea. Acest Forum este pentru toti iubitorii de literatura si prietenii revistei Oglinda Literara. Primim creatii literare ( eseu, proza, poezie) spre publicare in aces forum si in revista Oglinda Literara

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

'Scurta' povestire sf 1

In jos 

Ce calificativ ati acorda acestui text?Eventual exprimati-va obiectiile in scris
foarte slab
0%
 0% [ 0 ]
slab
0%
 0% [ 0 ]
mediocru
0%
 0% [ 0 ]
bunicel
0%
 0% [ 0 ]
bun
100%
 100% [ 1 ]
foarte bun
0%
 0% [ 0 ]
Total voturi : 1

AutorMesaj
Stupid Devil

Data de înscriere : 11/11/2008
Varsta : 45
Localizare : constanta

MesajSubiect: 'Scurta' povestire sf 1   Mier Noi 12, 2008 10:51 pm

'Scurta' povestire sf

Se apropia de ora 10 si trecusera deja primele doua ore de curs cand Raul a intrat pe poarta liceului cu rucsacul aruncat pe umar si cu un aer absent.A facut cativa pasi in curtea scolii si dupa aceea,amintindu-si ca are tigara in mana,a aruncat-o peste gardul scolii intr-un gest expert.Intotdeauna facea asta,era ca un ritual.Era un tip ciuadat Raul asta.Venise anul trecut transferat de la o scoala dintr-un oras vecin.Cand l-a intrebat diriginta declarase ca motivul era ca-si schimbase adresa dar coafeza doamnei X(mama Monicai)sustinea ca adevaratul motiv fusese o animozitate brusca si inexplicabila aparuta intre el si profesorul lui de fizica(de fapt unul dintre cei mai laureati profesori din regiune,autor in ultima vreme a numeroase lucrari foarte apreciate de comunitatea stiintifica dupa cum scriau ziarele).Raul il imbrancise pe respectivul profesor la un moment dat,fapt care era cat pe ce sa-i aduca exmatricularea.Scandalul se aplanase insa pentru ca parintii lui erau oameni influenti.Chestia asta era cu atat mai incredibila cu cat Raul nu parea a fi capabil de nici un fel de sentiment fata de cineva,darmite ura si manifestari violente.D-na Lili mai povestea ca dupa retragerea de la scoala se zvonea ca fusese chiar internat o perioada intr-un sanatoriu de boli nervoase dar de asta nu era sigura.Si oricum asta nu era ceva chiar iesit din comun,la urma urmei si Monica fusese internata de cateva ori pentru scurte perioade de timp(asta pentru ca ori de cate ori o dadea in bara mai serios cu scoala dadea vina pe o depresie misterioasa..).Robert il intrebase odata despre respectiva intamplare si Raul raspunsese:"E..stii cum le infloresc astia".Robert a insistat dar Raul a zis ca pur si simplu nu are chef sa-si mai aduca aminte de porcaria aia si ca nu a fost mare lucru.
Nu se putea spune ca ar fi fost un tip retras.A intrat destul de repede in vb cu colegii dar intotdeuna era ceva distant si superficial in atitudinea lui,parca mintea i-ar fi fost in alta parte."Elita" clasei compusa din cativa copii ai caror parinti erau mai cu dare de mana plus Paul(baiat sarac dar foarte ambitios,geniul necontestat al scolii,multiplu olimpic la fizica etc)il luase repede in vizor pentru ca parea un tip interesant si umbla imbracat numai cu haine de firma(in plus d-na Lili confirmase ca parintii lui aveau afaceri importante in domeniul aparaturii medicale).L-au invitat de cateva ori la Mol si a venit dar nu era o companie prea placuta,nu prea se amesteca in discutii si la intrebarile directe raspundea intotdeuna cam in doi peri.In schimb avea,dupa cum aveau sa descopere,o mare calitate - intodeauna puteai sa imprumuti de la el sume mici de bani fara sa-ti mai bati capul sa ii mai dai inapoi.Cel care descoperise aceasta calitate a fost de fapt Robert care avea tocmai acest obicei:te ruga sa-i imprumuti si lui 2-3 sute si dupa aia trebuia sa te rogi tu de el ca sa ti-i inapoieze.Robert si-a gasit in Raul creditorul ideal si ceilalti vazand ca lui i-i merge asa de bine au inceput incet,incet sa-i urmeze exemplul.In cele din urma chiar si Paul(care era foarte orgolios in privinta banilor) a inceput sa se "imprumute" de la el ocazional.Trecuse de acum mai bine de jumatate de an de cand facea parte din gasca si Raul ramanea o enigma.La invatatura nu prea stralucea in afara de fizica(spre deosebire de Paul care chiar si la muzica avea cele mai bune note cu toate ca avea o voce ingrozitoare).Uneori Paul in momentele de plictiseala il mai provoca la o discutie despre fizica dar dupa aia renunta repede,zicea ca Raul "o ia prea in serios"."Daca ar fi dupa el ar trebuii sa scoatem un pix si o foaie de hartie si sa ne apucam sa facem demonstratii pe masa de la bar - Mi se pare penibil"(lui Paul ii placea mai ales sa faca misto de prostia sau nestiinta altora(chestie foarte gustata de ceilalti din gasca cu exceptia cazului cand era vb chiar de ei)si discutiile lui despre fizica tot la asta duceau,intotdeuna facea referiri la gafe facute de colegi in teze sau cand ii ascultase profesoara).Despre parintii lui nu reusisera sa afle mare lucru in afara de faptul ca maica-sa era mai tot timpul plecata "la bai" si taica-su in capitala "cu afaceri".Uneori parintii il sunau si la telefon avea acelasi ton distant si formal.O data cu ajutorul Monicai care se autoinvitase au fost la el acasa(o vila in afara orasului)dar Raul a parut foarte stanjenit de vizita si la un moment dat cand Monica deschisese curioasa usa unei camere chiar a tresarit speriat.Pana la urma gasca il acceptase asa cum era - o enigma si nu-si mai bateau capul cu ciudateniile lui.Dar asta avea sa se schimbe.

In pauza de dupa cea de a trei-a ora de curs Raul l-a tras pe Paul mai deoparte:"-Mai am putin si cred ca o sa-mi iasa..";"-Ce sa-ti iasa?;"-O chestie,o sa vezi tu.." i-a raspuns Raul cu un zambet ghidus.Era pentru prima oara cand Paul il vedea zambind adica zambind cu adevarat,din tot sufletul.Apoi s-a indepartat.La urmatoarele ore nu a mai aparut,si nici a doua zi spre nemultumirea gastii care de acum era curioasa despre ce "chestie" era vb.A trei-a zi insa a aparut(cu o usoara intarziere) chiar de la prima ora de curs,lucru cu totul neobisnuit pentru el,si era cu totul schimbat.Fata ii radia si ochii ii straluceau parca de o lumina interioara "arata ca un dovleac de haloween" dupa cum avea sa se exprime Paul mai tarziu.In pauza urmatoare l-a luat iar pe Paul deoparte:"-Gata,merge !";"-Ce merge mai??";"-Am facut o masina de mers in timp";"-?!? Ce ai facut?? Esti sigur?";"-Da,am probat-o chiar eu,de mai multe ori.Le-ai zis ceva celorlalti?";"-Le-am zis ce mi-ai zis tu alaltaieri.." a raspuns Paul incurcat;"-Ah..as fi preferat sa nu..ma rog.Dupa ore va invit pe la mine sa facem o proba" si cu aceste cuvinte Raul s-a indepartat,cu rucsacul atrnandu-i pe umar ;"-Da..,ok.." a ingaimat Paul dupa el,aflandu-se oarecum intr-o stare de soc.La urmatoarea ora Raul nu a mai aparut.Intrebat de ceilalti Paul nu le-a spus tot adevarul,le-a spus doar ca Raul zicea ca descoperise o "chestie" - nu a inteles prea bine ce,si ca i-i invitase pe la el dupa ore sa le faca o demonstratie.Pur si simplu nu a indraznit sa le spuna.Era ceva prea din cale-afara.Totusi dupa ore in timp ce mergeau spre locuinta lui Raul le-a spus,se mai linistise intre timp - "-Cica ar fi facut o masina de mers in timp..";"-Ceee?!?" au sarit ceilalti "Haide mai,vorbesti serios?";"-Asa zice el.." a raspuns Paul ridicand din umeri cu un gest care parca voia sa spuna:"Don't shot the piannist" "Dar eu nu cred,cred mai de graba ca a luat-o razna tipul";"-Pai cum sa crezi asa o aberatie??" a sarit si Robert "E clar ca are ceva la dovleac";"-Mai mergem la el?" a intrebat Monica cu o voce tematoare.Baietii au bufnit in ras:"-Haide mai,doar nu crezi ca o sa ne astepte cu o drujba si o sa ne faca bucati?".Totusi nici ei nu se simteau prea in largul lor.
Au ajuns la Raul.Acesta le-a deschis cu o fata zambitoare si i-a invitat:"-Haideti sa vedeti".L-au urmat in pivnita casei unde prin toate colturile zaceau aruncate tot felul de aparate medicale desfacute si cu firele scoase.In mijlocul salii era un fel de..ceva.Patru stalpi metalici conectati prin tot felul de fire la o cutie mare care la randul ei era conectata la un calculator.Stalpii erau fixati la baza de o platforma metalica deasupra careia era o alta platforma de forma rotunda care se invartea lent."-Asta e?"a intrebat Paul schimband cu ceilalti o privire neincrezatoare;"-Da,asta e";"-Si?";"-Stati sa vedeti".Raul a luat dintr-o cutie de plexiglas unul din cei doi soareci albi care erau acolo si a scos dintr-o punga de hartie o acadea albastra din acelea care iti coloreaza limba cand o mananci "le plac foarte mult acadelele" a spus Raul si a asezat pe jos soarecele si acadeaua.Soarecele a luat imediat acadeaua intre labutele din fata si a inceput sa manance colorandu-si botul in albastru.Dupa aceea Raul a luat o acadea si a pus-o pe platforma.A lasat-o acolo cam 30 de sec si apoi luat-o si a pus-o inapoi in punga.A luat celalt soarece(primul inca se lupta cu batul acadelei) si la trecut prin fata ochilor lor :"-L-ati vazut da?";"-Ce sa vedem?";"-E curat pe bot";"-A..,da".A asezat apoi soarecele pe platforma metalica si pe celalalt cu batul de acadea cu tot(pentru ca nu voia sa renunte la el) inapoi in cutia de plexiglas.Apoi s-a asezat la calculator.Intre timp soarecele statea linistit pe platforma rotitoare lingandu-se pe labute.Raul a apasat cateva taste si cei patru stalpi au inceput sa vibreze cu un bazait surd.Soarecele a tresarit un pic dar dupa aia si-a vazut linistit de treaba.Apoi imaginea lui a inceput sa clipeasca de parca ar fi fost o holograma care mergea cu intreruperi,a clipit de cateva ori si apoi bazaitul s-a oprit si totul a revenit la normal.Raul a luat soarecele de pe platforma si l-a aratat celorlalti.Soarecele era murdar de albastru pe bot.Au urmat cateva secunde de tacere care au trecut mai greu decat o ora.Paul a vb primul:"-Adica vrei sa spui ca soarecele s-a intors in timp si a mancat acadeaua?";"-Da,asta vreau sa spun".Alte cateva secunde de tacere.."Hei!!Ia stai putin!" a sarit Monica "Daca a mancat-o soarecele de ce nu a disparut acadeaua?".Raul a ras,si la fel si Paul "-Nu ai citit "Seniorii Razboiului" de Gerard Klein?Timpul nu este o dimensiune liniara a spatiului.In fiecare moment realitatea se desparte intr-o multime infinita de realitati separate.O astfel de scindare am provocat si noi trimitand soarecele inapoi in timp..";"-Heiii!!" a strigat dintr-o data Robert facandu-i pe toti sa tresara.Si apoi intorcandu-se catre Edi:"-Ai vazut si tu?";"-Da" a ingaimat Edi;"-Ce?" a intrebat repede Monica cu un usor tremur in voce;"-Pentru o fractiune de secunda pe platforma a aparut un soarece..".Raul si-a deschis bratele intr-un gest larg ca si zambetul lui:"-Qvot erat demonstrandum..";"-Adica?" Monica tot nu era lamurita;"-Lasa asta acum." a intrerupt-o Paul care statea cu mainile in buzunare si privea ganditor la aparat "-Frate nu ai si tu o cafea?As bea o cafea";"-Da cum sa nu am..".
Au urcat si Raul le-a facut o cafea timp in care a inceput sa le povesteasca:Cum i-i venise prima oara ideea(pe vremea cand era la cealalta scoala) si cum discutase cu profesorul lui despre ea.Cum petreceau(el si cu proful de fizica )nopti intregi in laborator facand tot felul de experimente.Cum aflase(citind din intamplare o revista de fizica uitata de cineva in tren)ca profesorul isi acorda credit pentru ideile lui.Cum se certasera.."E adevarat ca ma foloseam de cunostintele lui - tipul era ca o biblioteca ambulanta,dar ideile erau ale mele" a spus Raul la un moment dat cu o aroganta in glas care ia facut pe ceilalti sa schimbe priviri furise.Cum parintii lui(ca de altfel toata lumea)l-au crezut pe profesor in loc sa il creada pe el si l-au internat in sanatoriul acela."Abia astept sa vad ce mutra o sa faca atunci cand o sa prezint inventia".Ceilalti taceau.De fapt nici nu ar fi avut loc sa strecoare ceva in torentul de vorbe al lui Raul.Parca nu mai era acelasi Raul care statea ore intregi la bar fara sa scoata un sunet incat si uitai ca e acolo.La plecare Monica i-a cerut sa-i dea ei cei doi soareci de laborator pentru ca "sunt foarte simpatici".Raul a fost de acord.A ras si a spus ca o sa-si cumpere el altii.Apoi a coborat iar in pivnita cu Monica dupa el si i-a inmanat cutia de plexiglas :"o sa-mi fac eu si alta cutie.." a spus Raul zambind.Monica a luat cutia si i-a multumit foarte frumos.Soarecii stateau cuminti in cutie si o adulmecau pe Monica cu boturile lor murdare de albastru.

-> 'Scurta' povestire sf 2
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

'Scurta' povestire sf 1
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Oglinda Literara :: NUVELA :: ARMONIILE PIETREI-
Mergi direct la: